Zora Venerová (EM 2011): Létání a potápění – perfektní mix

Ačkoliv se zdá, že potápění a létání nemají mnoho společného, není to tak docela pravda. Obojí nám dává možnost rozšířit pohyb z 2D do 3D, pro bezpečné praktikování je svazováno hromadou pravidel a nejdůležitější je vždy dostat se zpět na pevnou zem. Možná proto jsem propadla obojímu. Nejsem jediná – mnoho světových špiček v potápění jsou, nebo byli, zároveň piloty z povolání jako třeba Herbert Nitsch nebo David Shaw. Vím i o několika lidech v Expedici, kteří již jsou certifikovanými potápěči nebo by se jimi chtěli stát.

zora03
.

V čem se tedy liším od ostatních potápěčů Expedice? Asi tím, že se své potápění snažím neustále posouvat dál a je jednou z mých priorit. Jak v přístrojovém, tak nádechovém potápění nechci pouze sbírat licence, ale hlavně si každý ponor užít a dostat se i na zajímavé akce, které s potápěním souvisí. A následně o tom píši články na svůj blog, který lze na webu najít pod názvem Blog jedné potápěčky.

zora05
Vrakové potápění v Egyptě
zora02
Kurz freedivingu na Leštince

I když s potápěním prakticky stále ještě začínám, kladu si celkem vysoké cíle – letos mám v plánu najít si flexibilní brigádu a ke svým dosavadním 25ti ponorům přidat minimálně dalších 40 (po našich lomech i v zahraničí) a pomalu se dostávat k profesionálním licencím. Proč si přes další prázdniny nepřivydělat jako divemaster? V květnu se také chystám na své první závody ve freedivingu.

zora08
V kurzu Open Water Diver
zora04
Výpomoc na MČR ve vodním záchranném sportu
zora09
První zážitky ještě před certifikací

Pokud by mi nevyšla práce v letectví, nevadilo by mi realizovat se v potápění. Můj malý Traumberuf (vysněná práce) je pracovat v Neutral Buoyancy Laboratory – malé továrně NASA na stav beztíže, kde se budoucí astronauti za pomocí potápěčů učí všemu, co budou potřebovat. :-)

zora07
.

A malý slovníček pojmů:
Freediving – nádechové potápění, potápěči jsou pod vodou pouze na dobu, kterou jim dovolí jeden nádech
Divemaster – první profesionální licence, podvodní průvodce, asistent instruktora
Open Water Diver – potápěč na otevřené vodě – první potápěčská licence

zora01
.
zora06
.