Zapomenutá historie raketových posádek

Expedice Mars nepřímo navazuje na historii raketových posádek mladých československých zájemců o vědu a techniku soustředěných v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století kolem tehdy kultovního časopisu „ABC mladých techniků a přírodovědců„. Přečtěte si vzpomínku Vlastislava Tomana, tehdejšího šéfredaktora Ábíčka, který byl duchovním otcem onoho dění:

Kosmický tank Marťan na výstavě (foto archiv V.Tomana)

Ani se nechce věřit, že uplynulo 55 let od vzniku prvních (tehdy ještě) československých raketových posádek! Podnět k jejich vzniku dal v září 1960 časopis ABC mladých techniků a přírodovědců uveřejněním výzvy Volá vesmír! Tehdy celý svět s napětím sledoval závod Sovětského svazu a Spojených států amerických o to, kdo vyšle do vesmíru prvního člověka. Noviny, film, rozhlas i televize přinášely zprávy, reportáže, názory odborníků a rozhovory na téma, jak se američtí astronauti a sovětští kosmonauti na let připravují, jak asi bude probíhat start a přistání i samotný let.

Není tedy divu, že lety do vesmíru zaujaly i tehdejší kluky a děvčata, čtenáře časopisu ABC! A tak redakce přišla s nápadem dlouhodobé hry na kosmonauty. Podkladů a námětů bylo dost. Výzva Volá vesmír nabídla dětem, školním třídám a pionýrským oddílům, ale i partám kamarádů, aby utvořily nejméně čtyřčlenné posádky a rozdělily si v nich funkce podle svých zájmů i schopností a znalostí. Mohly to být funkce pilota-velitele, astronoma, zdravotníka, konstruktéra, zpravodaje-kronikáře, ale i další. Zkrátka podle toho, zda si mladí kosmonauté chtěli hrát na posádku kosmického korábu nebo fantastické vesmírné lodi.

Raketa odpalovaná gumou (foto archiv V.Tomana)

Časopis – tehdy ještě měsíčník – přinášel náměty a úkoly pro činnost raketových posádek (RP). Byly to různé tréninky, jako třeba pití „v beztížném stavu“, čili pití vody/čaje pomocí slámky z láhve v závěsu v podkolení, tedy s hlavou dolů. Známou centrifugu pro trénink na přetížení nahrazovala lanová houpačka. Sedačka se zprvu několikrát natočila a pak rozhoupala, takže kosmonaut vykonával dva pohyby. Po dotočení musel navíc ještě jít po několikametrové čáře na zemi.

Trénink pro práci při poruše dodávky kyslíku vyžadoval, aby kosmonaut s nosem sevřeným kolíčkem na prádlo a zatajeným dechem psal čísla od 100 zpátky k 1. Jiná hra vyžadovala se zavázanýma očima třídit drobné součástky podle druhu, nebo rozmontovat či pospojovat kabely. Nechyběly ani návody na výrobu různých modelů s kosmickou tématikou, jako byly tehdejší družice a kosmické sondy nebo rakety. Řada z nich byla v ABC otištěna jako vystřihovací papírové modely. Oblíbené byly i soutěže s foukacími papírovými raketami a kosmoplány, nebo výroba skafandrů podle vlastní fantazie..

Činnost raketových posádek redakce ABC hodnotila a těm nejlepším udělovala čestný titul Gagarinská RP. Souhlas k tomu redakce později získala přímo od prvního kosmonauta Jurije Gagarina přes partnerskou redakci sovětského časopisu Junnyj technik.

Vlajka ABC a klubů
Vlajka klubů ABC (foto archiv V.Tomana)

V letech 1960 až 1970 vzniklo několik tisíc RP časopisu ABC. Vznikly však i další pionýrské kluby a to hlídky přírody (HP), dívčí kluby (DK) a některé specializované. Celkově to bylo na 5000 zájmových klubů, ve kterých se sdružovalo více jak 20 000 dětí! O jejich činnosti psaly sdělovací prostředky, vystupovaly v rádiu a tv-magazínu Vlaštovka, dokonce vznikl i krátkometrážní film Raketová posádka.

Dnes se asi leckomu bude zdát ono „hraní si na kosmonauty“ směšné, avšak na tehdejší znalosti a zejména možnosti šlo o rozvinutí zájmů a činností dětí v novém oboru lidských činností. V šedesátých letech byl start každé družice, sondy, natož kosmické lodě s lidskou posádkou senzací na prvním místě ve zpravodajství. Dnes je to zprávička kdesi v rohu stránky nebo pár sekund ve vysílání televize.

Účastníci soutěže Expedice Mars, která už má za sebou desetiletou existenci, se mohou jen podivovat, co jejich otcové a matky nebo prarodiče tenkrát dokázali, když se rozhodli zahrát si na kosmonauty. Ostatně první kosmické lodě Vostok a Mercury nebo Gemini už také mají podstatně modernější následovníky.

Literatura:
– Můj život a ABC – ábíčkem, Vlastislav Toman, Nakladatesltví Ostrov, 2005
– Zapomenutá historie – Pionýrské zájmové kluby, V. Toman, ČR Pionýra, 2006