Velká celoevropská soutěž zaměřená na kosmonautiku a vesmír odstartuje v září 2015!

Česká kosmická kancelář, jeden ze spoluorganizátorů Expedice Mars, je členem celoevropského konsorcia, jehož úkolem je zorganizovat velkou celoevropskou soutěž zaměřenou na poznávání vesmíru, kosmonautika a vědní obory s tím spojené.

Soutěž ODYSSEUS poskytne možnost zapojení širokému spektru studentů ve věku od 7 do 22 let ze zemí Evropské unie i zemí stojících mimo EU.

ody-titul01
.

Tři věkové kategorie soutěže – Skywalkers (žáci od 7 do 12 let), Pioneers (studenti od 13 do 18 let) a Explorers (studenti denního vysokoškolského studia od 17 do 22 let) umožní v různých oblastech najít zapojení nejenom pro vědecky, ale i umělecky nebo literárně nadané zájemce.

Hlavní cenou pro dvě vyšší věkové kategorie je cesta na evropskou kosmickou základnu Kourou v jihoamerické Francouzské Guyaně! Pro úspěšné účastníky soutěže je však připraveno mnoho dalších cen, včetně například kvalitních astronomických dalekohledů.

odysseus_logo3
.

Česká kosmická kancelář je jedním z více než desítky organizátorů z celé Evropy (dalšími jsou například Technická Univerzita v Grazu, Dánská Technická Univerzita, Britská kosmická agentura nebo Evropské výcvikové centrum mladých kosmonautů Transinne) a jejím úkolem je během soutěže, která oficiálně odstartuje 1. září 2015, zorganizovat tuto soutěž nejenom v České republice, ale i na Slovensku a Rumunsku a pro nejlepší účastníky z těchto zemí připravit v květnu 2016 v České republice regionální semifinále soutěže.

Další informace o soutěži najdou zájemci na webových stránkách České kosmické kanceláře nebo přímo na webových stránkách soutěže ODYSSEUS (v češtině, slovenština bude doplněna v příštích dnech)

Pokud se Vám název soutěže ODYSSEUS zdá povědomý, tak máte PRAVDU. V prvním ročníku této soutěže v roce 2011 zvítězilo v celoevropském finále družstvo slovenských studentů, složené z účastníků Expedice Mars – Michaela Brchnelová (EM 2011), Valentina Čepcová (EM 2012), Marek Holienčin (EM 2012) a Roman Sekej (EM 2012)!

odysseus2011
.

Takže věříme, že letos startující druhý ročník této soutěže opět přinese úspěch týmu z České republiky nebo ze Slovenska, složenému z účastníků Expedice Mars, nebo někým z účastníků Expedice Mars vedenému!

 

halousekMilan Halousek
viceadmirál EM
Česká kosmická kancelář