Tři muži a tři ženy zahájili roční simulovaný let na Mars

Šest vědců – tři muži a tři ženy – se na Havaji nechalo na rok uzavřít do hermeticky izolovaného prostoru. Zahájili tak simulaci podmínek výpravy na Mars a pobytu na rudé planetě. Vědci chtějí při dosud nejdelším experimentu svého druhu v USA zjistit, zda je život při tak dlouhé izolaci možný.

mars-simulace02
.

Experiment začal v pátek v 15:00 místního času (dnes v 03:00 SELČ) na nejvyšší havajské hoře Mauna Loa. Účastníci projektu mohou simulovanou marsovskou stanici opustit vždy jen na krátkou dobu a pouze ve skafandrech. Kopule stanice má průměr 11 metrů a výšku šest metrů.

Experti chtějí zkoumat nejen biologické a ekologické faktory, ale také sociální. Budou sledovat, zda bude mezi členy posádky docházet k hádkám, zda se některý z nich ujme vůdčí role nebo zda se budou utvářet menší skupinky.

Pro dlouhý let k Marsu nebo pobyt v izolované stanici mohou mít odpovědi na tyto otázky podobně zásadní význam jako zajištění dostatku vzduchu nebo potravin.

mars-simulace01a
.

Francouz, Němka a čtyři Američané se zabývají různými obory astrobiologií počínaje a geologií konče. Každý z nich má k dispozici svůj malý pokoj, do něhož se vejde lehátko a pracovní stůl. Jíst budou jen rozpustné potraviny a budou mít pouze omezený přístup k internetu.

Členka týmu Sheyna Giffordová posádku popsala jako „šest lidí, kteří chtějí změnit svět“.

Na projektu Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS) se podílejí americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a Havajská univerzita.

Původní článek – České noviny (29.08.2015)

Článek na US TODAY
FB stránky projektu Hawaii Space Exploration Analog & Simulation