Svatá země na dosah

V tomto Vánočním čase se hodí, patrně více než kdykoliv jindy, vyzvednout spojitost Expedice Mars s místem, jež před více než dvěma tisíci lety poskytlo jeviště pro příběh, který si připomínáme do dnes. Ale proč by Izrael měl jakkoliv souviset s našimi misemi na Mars?

izrael03

Izrael je zemí s největším vědeckým výstupem na obyvatele na světě, má vlastní vesmírný program, vysoké společenské postavení neziskovek a hlavně vzdělávání je jednou z hlavních priorit tamní vlády, kterou důsledně plní. Proto právě do svaté země vyrážejí naši organizátoři rádi za zkušenostmi a inspirací.

izrael01
Michal Vyvlečka (druhý zprava)

Prvním zástupcem Expedice Mars, který vyrazil letadlem z Prahy do Tel Avivu na podzim roku 2014, jsem byl já (Michal, velitel Expedice Mars, EM2007). Účastnil jsem se výměny pracovníků z mládeží každoročně pořádanou Českou radou dětí a mládeže, v rámci které celkem šestnáct zástupců českých a izraelských neziskovek sdílelo pohledy na práci s mládeží v těchto zemích.

izrael02
Michal Vyvlečka (vzadu vpravo)

Člověk by si řek, že děti jsou všude stejné a práce s nimi se liší jen v kulturních nuancích, ale skutečný kontrast byl obrovský. Byli jsme pozvání na klasickou každotýdenní schůzku jednoho oddílu izraelský skautů, které se účastnilo přes tisíc dětí, což byl podle našich izraelských kolegů počet průměrný. Možná bych jen poznamenal, že izraelská skupina navštívila i Česko a my je také vzali na oddílovou schůzku skautů v Brně, ale bylo na ní jen sedm dětí.

izrael05
Roman Holub (vzadu uprostřed)

Letos v létě do Izraele vyrazil i Roman Holub (EM2013), který má v Expedici na starosti odbornost lékařů. V přístavním městě Haifa se spolu s týmem České rady dětí a mládeže účastnil mezinárodního kongresu pro nadané a environmentální vedení. Na kongresu se sešli účastníci z Rakouska, Německa, Polska, Bulharska, Tchaj-wanu, Jižní Korey a samozřejmě Izraele. Společně se bavili o problémech environmentálního vzdělávání a práce s talentovanou mládeží v jejich zemích. Společnou diskuzí a příklady z praxe od zahraničních kolegů se snažili vymyslet, jak situaci po jejich návratu domů zlepšit.

izrael06
Marek Novák (vlevo) s pracovníky CSO

Zatím posledním zástupcem Expedice Mars ve Svaté zemi byl Marek Novák (EM2010), který letos na jaře vyhrál soutěž Czech Space Competition 2015, vyhlášenou Českou kosmickou kanceláří. Letos na podzim tedy vyrazil do Jeruzaléma, kde na kongresech International Astronautical Congress a Space Generation Congress prezentoval výsledky své vědecké práce.

Samozřejmě, že každý z nás netrávil svůj pobyt v Izraeli jen prací, ale podařilo se nám třeba zastavit se v Tel Avivu a jeho arabské části Jafo, prozkoumat jeruzalémské staré město, dotknout se Zdi nářků, pokleknout na místě skonání Ježíše Krista, ochutnat místní chalvu, pojídat v restauraci z typického arabského systému různých mističek mnoho dobrot, ověřit si, že v Mrtvém moři se nejde potopit, nebo třeba navštívit zdejší čistírnu odpadních vod, či kibuc.

izrael04
.

I přesto, že sami Izraelci ohledně jejich politiky a bezpečnostní situace s oblibou prohlašují „It is too complicated!“, tak se jedná o zemi, kterou stojí za to navštívit. Nejen proto, že v ní vznikl základ evropské kultury, ale i proto, že člověka nějak motivuje, když vidí, jak může lidská píle a odhodlání za pár desítek let změnit kus pouště.

 

vyvleckaAutor: Michal Vyvlečka
zdroje: http://zahranici.crdm.cz/zpravy-z-akci/