Semifinále Expedice Mars je za rohem

(Tisková zpráva 27.9.2016) Celkem 23 dětí čeká semifinále v mezinárodní soutěži Expedice Mars, které se uskuteční již tento víkend – od 30. září do 2.října v Žilině. Dvě desítky soutěžících však nejprve musely projít dvěma náročnými výběrovými koly, která se uskutečnila v průběhu roku. Nejdříve každý zaslal svůj motivační dopis a vyplnil psychologický test. Postupující potom museli splnit požadavky zadání v projektovém kole, v němž si také vybrali svou odbornost.

mars000
Finalisté Expedice Mars 2015

V tuto chvíli jsou již přípravy v plném proudu a jistá nervozita a těšení zřejmě nepanuje nejen mezi účastníky, ale i mezi pořadateli samotnými. Vždyť právě sami organizátoři soutěže jsou  bývalými účastníky Expedice, kteří dodnes (se smíchem) vzpomínají na své zážitky. Třeba z divoké úvodní hry, při níž všichni promokli, že na nich nezůstala suchá nitka, nebo na noční poplach, při němž účastníci ve skupinách zachraňovali své velitele.

Byla to spousta prožitých zážitků se super lidmi,“ říká Roman, finalista z roku 2013.

Na semifinále jsem viděl největší hlavy mé generace. Teda jen z Česka a Slovenska, ale i tak.“  (Jan Jurica, 2014)

Na semifinále Expedice Mars dodnes vzpomínám jako na nejzajímavější víkend minulého roku. Během necelých tří dnů jsme zvládli např. sestrojit vesmírné vozítko, debatovat nad úrovní radiace na povrchu Marsu nebo od základů vybudovat úspěšnou firmu. Na Expedici Mars se podilim dál jako org/dokumentarista a stalo se tradicí, že z každého setkání se stává nezapomenutelný zážitek.“ (Nikola Bartková, 2015)

posádka simulace em2015
Posádka simulovaného letu Expedice Mars 2015

Letošní semifinále se také poprvé bude konat přímo v Žilině, v prostorách Kysuckej hvezdárny a na Žilinské univerzitě. Všechny soutěžící čeká skutečná zkouška jejich schopností týmové i samostatné spolupráce a získají i nové znalosti a zkušenosti nejen ze svých, ale také z ostatních odborností.

Ačkoliv se může zdát, že semifinále potrvá jen něco kolem 48 hodin, všichni zúčastnění si z něj přivezou nejen nové kamarády, ale také zážitky na celý život. A 10 dětí se odtud vrátí také s palubní letenkou na Mars…
matousovaTereza Matoušová
dokumentaristka Expedice Mars
27. 9. 2016