Semifinále expedice k Rudé planetě

Jak naše finalistka z odbornosti „Expediční dokumentarista“ zvládne připravit tiskovou zprávu? Můžete se přesvědčit sami v textu od Nikoly Bartkové:

Dsc_0050
.

Kosmonautický výcvik a let na Mars? Pro většinu z nás jen námět sci-fi románu, pro 24 nadaných mladých lidí z Česka i Slovenska holá skutečnost.
O víkendu 9. až 11. října se v malé obci Terchová na Slovensku uskutečnilo semifinále dvanáctého ročníku mezinárodní soutěže Expedice Mars.

V budově zdejší školy v přírodě, která soutěži posloužila jako zázemí, panoval po celý víkend čilý ruch. Soutěžící velitelům dokazovali nejen své znalosti z oboru astronomie, vesmírné architektury či dokumentaristiky, ale čekaly na ně i série zkoušek fyzických předpokladů, profilování v rámci testů osobnosti a mnoho dalšího. Odzkoušeli si tak např. svojí kapacitu plic, úroveň angličtiny nebo předpoklady k přežití letecké havárie v poušti.

Dsc_0041
Lékařské testy

Kromě testů se budoucí kosmonauti osvědčili i prakticky při tvoření odbornostních projektů v týmech a jejich následné prezentaci na závěrečné konferenci. Velitelé hodnotili jakým dílem se členové týmu na práci podíleli a kdo je týmový hráč, aby na základě těchto poznatků sestavili posádku, která už v listopadu tohoto roku podstoupí zhruba desetidenní astronautický výcvik v Euro Space Center v Belgii a simulovaný let na Mars. Tento rok šestičlennou posádku simulace doplní i Vladimír Kořen, moderátor České televize (pořad Zázraky přírody) a popularizátor vědy.

Organizátoři (finalisté minulých ročníků Expedice Mars) nedali svým budoucím kolegům ani na chvíli oddych, a tak si účastníci semifinále Expedice Mars 2015 domů odváží spoustu zážitků z týmových her, mikropřednášek, noční bojovky nebo z kolektivního stěžování na ranní buzení píšťalkou velitele Michala Vyvlečky. A v neposlední řadě i spousta nových známostí a přátelství s podobně smýšlejícími nadanými lidmi.

Dsc_0069
Beáta Plaskurová na snímku vpředu vlevo

„Som rada, že som tento víkend trávila vypracovávaním projektu s ostatními anstronómami, bolo mi s nimi velmi dobře. Myslím, že ľudia, ktorí sú fascinovaní vesmírom sa na sveť pozerajú trochu inak a možno preto sme si boli tak blízki,“ dodala finalistka astronomické odbornosti Beáta Plaskurová.

 

Nikolbartkováa Bartková
expediční dokumentarista
Expedice Mars 2015