Ředitel České kosmické kanceláře o cestě na Mars

Na webu nezávislého internetového deníku Svobodný monitor byl v úterý 4. srpna 2015 zveřejněn rozhovor s ředitelem České kosmické kanceláře docentem Janem Kolářem o tom, jak  to bude s první lidskou výpravou na Mars:

kolář01
.

 

Jan Kolář: Na Marsu nebude první nikdo, všichni poletí společně

Lidstvo žene kupředu zvědavost a pohodlnost, říká šéf České kosmické kanceláře Jan Kolář. Česko sice na světovou špici v oboru asi nikdy nedosáhne, nicméně se podle Koláře ještě dočká vlastního kosmonauta. Závody o dobytí Marsu jsou podle Koláře nesmyslné, protože jeden stát drahou výpravu nezaplatí.

* Kdo má v tuto chvíli v dobývání kosmu navrch? Rusko nebo Amerika?
Disciplín je v tomto sportu tolik, že těžko říci. Rusové mají problém s výzkumem planet, tam se jim až katastrofálně nevede. Američani jsou v tomhle ohledu mnohem lepší. Ale jen Rusové a Číňani dnes létají do kosmu díky vlastním prostředkům. Takže kdo je na tom lépe? Rozhodl bych to takto: Amerika má obrovskou ekonomickou sílu, tudíž pokud jí vyjdou její velkolepé plány, tak bude mít na přelomu dekády raketu a kosmickou loď, která lidi dopraví dál do vesmíru. K Měsíci a ještě dál. Což se Rusku ani Číně takřka jistě do té doby nepodaří.

kolář02
.

* Takže Amerika nejspíš opět vyhraje.
Ne tak docela. Všechny tři země se totiž brzy dostanou do stádia, kdy jejich ekonomiky už nebudou stačit na ten rychlý technologický vývoj. Že prostě ty potřebné projekty už žádný stát nezaplatí, jak budou finančně náročné. I proto už se ze všech zemí včetně Číny ozývají hlasy, že pokud budou chtít lidé na Mars, bude se projekt muset stát mezinárodní záležitostí.

* Je tedy zbytečné se ptát, kdo dobude první Mars?
Podle mě se budou muset v případě mezinárodního letu chytnout za ruce a vyskočit z lodě všichni najednou. Jinak se při výstupu poperou.

 

Celý velice zajímavý rozhovor si můžete přečíst na stránkách Svobodného monitoru!

logo_monitor

Kateřina Hejdová, 4.8.2015
fotografie: Svobodný monitor