První setkání účastníků Space Academy 2016 – prohlídka kabiny kosmické lodě, beseda o historii československé kosmické vědy a cesta od prvních čínských raketek k Mezinárodní kosmické stanici

Účastníci studentské Kosmické akademie 2016 na svém prvním kurzu, který proběhne o víkendu 2. až 3. července 2016 v Praze, nahlédnou do útrob kosmické lodě Sojuz 28, ve které uskutečnil v roce 1978 svůj let první československý kosmonaut Vladimír Remek, a která je nyní umístěna v Leteckém muzeu Vojenského historického ústavu v pražských Kbelích.

Soyuz_28
Kabina Sojuz-28 v Leteckém muzeu VHÚ ve Kbelích (foto Wikipedia)

Kromě této exkurze si v Centru Dětské tiskové agentury Domino v Michli během dvoudenního programu vyslechnou přednášku o historii kosmonautiky od prvních čínských raketek až po dnešní Mezinárodní kosmickou stanici, pobesedují s docentem Janem Kolářem, ředitelem České kosmické kanceláře, o začátcích československé kosmické vědy v šedesátých letech minulého století a se slečnou Petrou Kučerovou o jejích zážitcích s Expedicí Mars.

Jan_Kolar
Jan Kolář, ředitel České kosmické kanceláře (foto CSO)

A kromě dalších drobných soutěží a volnočasových aktivit si účastníci prvního kurzu Space Academy 2016 připomenou i zásady první pomoci, kterými je provede lektor kurzu Filip Sobotka.

 

SAlogoSpace Academy organizuje Česká kosmická kanceláře s podporou grantu od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, určeného na mimoškolní vzdělávání nadaných žáků českých základních a středních škol. Projekt je určen pro zájemce ve věku od 13 do 16 let, výjimečně i starší, maximálně však do věku 19 let. Hlavním kritériem výběru účastníků byl aktivní zájem o kosmonautiku, vyjádřený především předchozím zapojením do mezinárodní vzdělávací soutěže Expedice Mars, jejímž je Česká kosmická kancelář spoluorganizátorem, případně do jiných akcí, projektů a soutěží podobného typu.

Další informace najdete na webu České kosmické kanceláře 

Milan Halousek, organizátor Space Academy 2016, Česká kosmická kancelář