Pro zájemce

Pokud čteš tyto řádky, pak jsi se zřejmě rozhodl/a, že se chceš zúčastnit Expedice Mars a dostat se až do hlavní posádky a zažít mnoho zajímavého. Zde nalezneš jednoduchého průvodce touto soutěží.

Expedice má několik částí: první a druhé internetové kolo, semifinále a finále. Každé z nich si rozebereme podrobněji a vysvětlíme jeho důvod.

Kompletní pravidla Expedice Mars si můžete přečíst tady!

Popis jednotlivých odborností Expedice Mars najdete zde!

esc
.

Registrace, test a motivační dopis

Prvním úkonem nutným k účasti je registrace. Aby jsi se mohl zaregistrovat, klikni na Přihlásit (buď zde, nebo v pravém horním rohu stránky).

Vytvoř si své konto a otevře se Ti přihláška, do které zadáš své osobní údaje. Na základě přihlášky se Ti pak vytvoří internetový veřejný profil, na kterém bude zveřejněna i Tvoje fotografie. Kvůli tomu se snaž zvolit si formální fotografii, na které jsi vyfocen od ramenou nahoru. Po registraci budeš mít v menu přístup k psychologickému testu a získáš možnost nahrát motivační dopis formou textu nebo videa. Motivační dopis i psychologický dotazník bude hodnotit odborná porota, která vybere postupující do dalšího kola. Kromě těchto účastníků může podle rozhodnutí poroty postoupit také několik dalších soutěžících, kterým se povede získat co nejlepší hodnocení na svůj profil. Za hodnocení budou považovány komentáře i „like-y“ Tvých známých a kamarádů, kteří nám tím vyjádří, že se na astronauta opravdu hodíš.

Tip: Osobní hodnocení je tady proto, aby se nestalo, že někdo nepostoupí jen kvůli tomu, že nevěděl jak napsat motivační dopis, nebo byl příliš nervózní a proto psychologický test nevyplnil upřímně. Jsou to právě lidé, kteří účastníka znají a mohou nám v tom případě ukázat, že si účastník zaslouží postoupit i tak. Proto se Ti vyplatí svůj profil sdílet a odkaz na něj posílat svým známým a kamarádům, kteří Ti na stránku profilu pak mohou napsat doporučení nebo dát „like“, což zvýší Tvé šance na postup. Nezoufej, pokud nemáš jak své osobní hodnocení získat. I tak máš dobrou šanci postoupit, neboť osobní hodnocení není podmínkou postupu.

 

Projektové kolo

Po ukončení prvního kola a vyhlášení postupujících bude zveřejněno několik zadání projektů z každé odbornosti (astronom, dokumentarista, lékař, inženýr, architekt), ze kterých si budeš moct vybrat právě jedno. Na vypracování tohoto projektu budeš mít předem stanovený čas. Během práce na svém projektu se můžeš kdykoliv poradit se svým velitelem odbornosti. Všechny podrobnosti k projektovému kolu budou napsány v zadání. Pokud chceš vědět, jak může vypadat zadání, podívej se na vzorová zadání odborností v jejich kolonkách.

Tip: Projekty můžeš odeslat i před termínem odevzdání. V případě, že by se vyskytl jakýkoliv problém, mají velitelé čas Tě kontaktovat a Ty máš možnost problém vyřešit.

 

Semifinále

Na semifinále, trvajícím tři dny, vybírají organizátoři vítěznou posádku. Odehrává se zde obhajoba projektů, stejně jako i jiné aktivity, díky kterým se odhalují kvality soutěžících (například: schopnost týmové spolupráce, znalost angličtiny či chování v nezvyklých situacích).

Tip: Buď sám sebou, přetvářka spíše uškodí.

 

Finále

Finále, které probíhá nejenom na území České republiky, je vyvrcholením celé Expedice Mars. Jedná se o výhru v soutěži – několikadenní astronautický výcvik a účast na simulované misi na Mars.

Pokud máš další otázky, neboj se obrátit buď zde na fóru, nebo na jeden z mailů, které nalezneš v kontaktech.