Kdo poletí na Mars?

Ve dnech od 30. 9. do 2. 10. se 23 studentů z České republiky a ze Slovenska zúčastnilo semifinále vesmírné soutěže Expedice Mars. Semifinále se letos po dlouhé době odehrávalo v Žilině na Slovensku.

sf2016-04
Semifinalisté Expedice Mars 2016

Semifinalisté byli rozděleni do posádek, ve kterých plnili týmové hry. K vypracování odbornostních projektů nám posloužila Žilinská univerzita. K ubytování nám sloužily stany u hvězdárny.

Jestli chcete potkat úžasné lidi z Česka a Slovenska a přitom zažít dobrodružství a něco se naučit, Expedice Mars je přímo pro vás!“ vzpomíná Daniela Ernestová, expediční dokumentaristka.

Program byl velice pestrý. Hned po zahájení jsme dostali zadání prvního úkolu. Byla to hra o přežití. Hledali jsme předměty, které by nám pomohly při přespání v přírodě, a luštili různé šifry. Večer jsme se ještě rozdělili podle odbornosti a všichni pracovali na úkolu, který měli za večer splnit.

Druhý den jsme pracovali na odbornostních projektech. Hned po snídani jsme se přesunuli na Žilinskou univerzitu, kde jsme strávili celý den nad odbornostními projekty. Také pro nás organizátoři jednotlivých odborností připravili mikro přednášky. Takže jsme měli možnost se dozvědět více i o ostatních odbornostech.

Díky Expedici Mars jsem skutečně poznal, čeho všeho jsem schopen.“ říká Vlastimil Horálek, palubní lékař.

em2016-finaliste-foto
Finálová desítka Expedice Mars 2016

V neděli na nás čekalo dodělávání projektů a prezentace na závěrečnou konferenci. Na konferenci se mohla přijít podívat i veřejnost. Zde jste mohli vidět, co jsme za víkend stihli vytvořit. Poté již následovalo jenom vyhlášení finalistů. Finalistů bylo letos 10. A všichni se již určitě těší na finále, které se odehraje na přelomu listopadu a prosince.

Semifinále bolo náročné ako psychicky tak aj fyzicky. Užila som si ho naplno a bol to pre mňa úžasný nový zážitok.
Bea Loffayová, palubní lékařka

.

burdovaEliška Burdová
Expediční dokumentarista
Expedice Mars 2016