Expedice Mars v Hospodářských novinách

Michal Vyvlečka, 9. 3. 2016:

V době, kdy si přední světové kosmické agentury začínají teprve pohrávat s myšlenkou letu k Marsu, mladí Češi a Slováci chystají raketu na meziplanetární misi již podvanácté.
Nic nenechat náhodě, nic nepodcenit, být na dosah realitě, to je to, o co v Expedici Mars jde.

.
.

Už od roku 2004 u nás existuje projekt, který mladým lidem umožňuje zažít simulovanou misi do vesmíru. Expedice Mars se postupně stala fenoménem mezi vzdělávacími soutěžemi, posbírala řadu českých i světových ocenění a dnes za její organizací stojí nejen dvacítka mladých lidí, ale i science centra, vysoké školy či vědecké instituce. Expedice je však mnohem víc, je odrazovým můstkem k budoucí kariéře. Její minulí vítězové nyní studují na nejprestižnějších světových univerzitách, jsou úspěšnými vědci nebo se dále věnují popularizaci vědy a práci s talentovanou mládeží.

2016-03-09-MarsHospodářskéNoviny
.

Každý rok 12. dubna, v den výročí Gagarinova letu, se otevřou přihlášky do dalšího konkurzu na pětici astronautů. Přihlásit se může každý ve věku od 13 do 18 let. Během celého roku účastníci postupně projdou několika výběrovými koly. Schopnost řešit krizové situace, aplikovat své znalosti, spolupracovat v týmu, to jsou věci, kterých si organizátoři mise cení u účastníků víc než prostoduchého reprodukování encyklopedických definic a těžkopádné teorie. V prvním kole si všichni vyzkoušejí vlastní vědecký projekt, ostatně velký objev se dá udělat i u vás v pokoji. Následují výběrová kola zaměřená na spolupráci v týmu či schopnost zvládat stresové situace. Vše je dokonalá iluze reálného výběru astronautů, iluze, které se snadno propadne. Takřka všichni účastníci dávají do soutěže vše. Žijí pro ni a mnohokrát se dotknou dna svých sil a schopností. Expedice Mars stále hledá mladé cílevědomé lidi s potenciálem, kteří se nebojí vykročit ze své komfortní zóny a zažít životní dobrodružství.

Stav beztíže, let raketoplánem, chůze po Měsíci, to je strohý výčet aktivit, které si ročně vyzkouší jen desítka Čechů během astronautického výcviku v Evropském kosmickém centru v Belgii. Výběru mladých astronautů se v Expedici Mars věnuje velké množství práce i času, samotný simulovaný let je velice náročný a dokáže ho zvládnout jen dobře spolupracující tým. V závěru výcviku jsou už známa jména pětice dětských účastníků pro závěrečnou simulovanou misi k Marsu.

MarsESC
.

Život v simulaci se odehrává na necelých dvaceti pěti metrech čtverečních, jsou zde postele, jídelní a kuchyňský kout, koupelna, ale i plnohodnotná laboratoř a pět počítačů řídících simulovaný let. Mise Expedice Mars je nejdelší studentskou misí v Evropě.

Každý z astronautů má detailní harmonogram svých aktivit. Vědecké experimenty, neustálé kontroly telemetrie rakety, výstup na Mars, to vše musí účastníci během 100 hodin naprosté izolace zvládnout. Vše je tak blízko reálnému kosmickému letu, a možná právě proto Expedice Mars tak motivuje mladé lidi k vědecké dráze. Je to prostě zážitek na celý život. Letos můžete poprvé celou simulovanou misi ve dnech 21.-25. 3. sledovat živě prostřednictvím internetové televize Expedice Mars. Prožijte toto životní dobrodružství společně s našimi astronauty a vydejte se s Expedicí Mars za hranice lidských možností na neuvěřitelnou a dobrodružnou cestu vesmírem.

 

Celý text najdete na webových stránkách Hospodářských novin

HospNoviny
Michal Vyvlečka, 9. 3. 2016
vzdělávání digitální generace