Expedice Vesmír 2004 – takhle to tehdy začalo…

Z DESETI KADETŮ SE STALI KOSMONAUTÉ (21. června 2004)

Na základně letectva Armády České republiky v Náměšti n. Oslavou proběhlo ve dnech 18.-20. června 2004 semifinále EXPEDICE VESMÍR.

EV2004
Expedice Vesmír 2004

38 dětí tu čekaly úkoly, se kterými se většina z nich nesetkala. Navigace podle přístroje GPS, vysílačky, slaňování z mostu, plavba na raftech, lanové překážky atd. Odpovídat musely i na záludné odborné otázky. Vše mělo prokázat, jak dokáží budoucí kosmonauti pracovat v týmu.

Jedním z ryze týmových úkolů bylo pustit (přistát) slepičí vejce (pilota rakety) ze 3 metrů tak, aby se nerozbilo. K tomu týmy vymýšlely rafinovaná zařízení, která měla pád vejce zastavit. Jeden „kosmonaut“ přežil jen s nakřápnutou skořápkou, ostatní zahynuli, protože se raketu nepodařilo přesně navést na cíl.

ev2004a
Expedice Vesmír 2004

Zajímavé bylo sledovat reakce týmů na nástrahy, které musely překonat. Jednou z nich byl průchod havarovanou raketou, ve které neustále hrozí nebezpečí exploze. Týmy oblečené ve skafandrech musely projít k únikovému východu z rakety, aniž by při tom zavadily o některý z mnoha drátků natažených přes cestu a odpálily tak dýmovnici. To se podařilo jen dvěma družstvům, jejichž členové se dokázali dokonale informovat o nebezpečích, která první člen týmu našel.

ev2004b
Expedice Vesmír 2004

Jiné družstvo naopak nekolegiálně propuklo v radostný jásot, když se jejich kamarádům z konkurenčního týmu nepodařilo zlikvidovat „atomovou bombu“ a došlo k explozi. Závěrečné setkání s vyhodnocením výsledků všichni napjatě sledovali.

Do finále se probojovali:

Palubní lékař: Veronika Grillová, Jan Hůzl
Počítačový expert: Martin Pecka, Josef Mezník
Palubní inženýr: Tomáš Pejchal, Mikuláš Pejcha
Expediční geolog: Klára Hladíková, Martin Formánek
Lunární architekt: Rostislav Slabý, Jan Borna

Všem postupujícím gratulujeme. Finále EXPEDICE VESMÍR proběhne od 16. do 23. července 2004. Pro všechny finalisty důležitá zpráva: sledujte rozhlasová vysílání. Najdete v nich nápovědu pro finálové klání.

(původní text na webu Českého rozhlasu Leonardo)

 

VESMÍRAN PŘISTÁL

ev2004logo„Tři, dva, jedna, přistáli jste!“ V řídicím centru i v raketě Vesmíran propuká nadšený potlesk doprovázený výkřiky uznání. Bylo to ve čtvrtek 22. července kolem 22. hodiny. Na monitoru sledovali návrat rakety z Měsíce kromě organizátorů i rodiče a sourozenci kosmonautů, starostové šesti obcí mikroregionu Náměšťsko a lidé z okolí. Všichni situaci prožívali, jako by šlo o skutečný let, nejen o hru. „Každá hra je přece napodobením skutečnosti,“ říká Slávek Hrzal z Dětské tiskové agentury, která se na organizaci Expedice vesmír podílela. „Děti si obvykle hrají na něco. My jsme si hráli s nimi na vesmírný let s přistáním na Měsíci. A myslím, že se nám hra povedla.“

ev2004d
Expedice Vesmír 2004

Krátce po přistání se všichni hosté od monitorů přesunuli k postrannímu východu armádního školicího střediska v Kramolíně, které se na týden změnilo v kosmické řídicí centrum. Otevřely se dveře a z nich do večerního šera vycházeli kosmonauté – deset dětí ve stříbřitých skafandrech. Doprovázel je nadšený potlesk. Velitel rakety podal hlášení o splnění úkolu. Zní česká hymna. Pak bouchne šampaňské a tu a tam ukápne slzička dojetí. „Takové velkolepé přivítání jsme nečekali,“ přiznávají kosmonauti. Děti teprve teď poznaly, že celý téměř dvoudenní let v raketě prožily v upraveném sklepě armádního školicího střediska. Měsíční krajinu zase věrně nahradil kráter v nedalekém kamenolomu. Následovala krátká tisková beseda. Děti se zaujetím vyprávějí své zážitky, sdělují, jak vztyčily na Měsíci českou vlajku a zakopaly poselství pro další generace kosmonautů, jak plnily vědecký program, ukazují vzorky měsíční krajiny. Kráter na simulovaném Měsíci nazvaly Česká díra. A podle svého předchůdce Neila Armstronga před 35 lety i naši malí kosmonauti otiskli do měsíčního povrchu botu.

ev2004c
Expedice Vesmír 2004

Na takové prázdniny se jen tak nezapomíná. Navíc je pro účastníky Expedice vesmír 2004 v listopadu připravena cesta do belgického vesmírného centra.

Expedice Vesmír 2004 je simulovaný let na Měsíc, který k 35. výročí prvního vstupu člověka na Měsíc zorganizovalo občanské sdružení Dětská tisková agentura a Český rozhlas. Deset dětí, které prožily simulovaný let na Měsíc, se do finále probojovalo po náročném konkurzu z 552 dětí.

(původní text na webu Českého rozhlasu Leonardo)