Děti z Expedice Mars zamíří do významných evropských vesmírných center

Tisková zpráva Expedice Mars, 1.12.2016: Děti z Expedice Mars zamíří do významných evropských vesmírných center

Skupinu deseti nadaných dětí z celé České republiky a Slovenska již brzy čeká neobvyklé dobrodružství. Vypraví se na přípravnou misi, která rozhodne o tom, kdo z nich postoupí do hlavní posádky a zúčastní se několikadenní simulace letu Mars.

em2016-finaliste-foto
Finálová posádka Expedice Mars 2016: Architekti (oranžová trička) Jáchym Rauš (Praha 6) a Jakub Štěpánek (Břasy), astronomové (žlutá trička) Kateřina Fialová (Žďár nad Sázavou) a Dejan Prokop (Galanta), dokumentaristé (zelená trička) Eliška Burdová (Dolní Kralovice) a Matěj Vlček (Přerov nad Labem), inženýr (modré tričko) Miroslav Lžičar (Černošice), lékaři (červená trička) Jakub Popovič (Vojčice), Beáta Loffayová (Kočovice) a Soňa Kernerová (Louny)

Tou přípravnou misí je finále soutěže Expedice Mars, které se mohou účastnit děti a středoškoláci ve věku od 13 do 18 let. Deset finalistů již prošlo náročnou cestou od psaní motivačních dopisů a samostatných projektů, po účast na semifinále na Slovensku, při němž měli za úkol „přežít“ ve stanovém městečku na cizí planetě a zároveň společně pracovali na odbornostních projektech.

sf1016-08
Semifinále Expedice Mars 2016

Oněch deset dětí si od 6. do 11.12. „vychutná“ svou odměnu. Ze všeho nejdříve vyrazí do Evropy, kde navštíví dvě významná centra Evropské vesmírné agentury. Prvním z nich je nizozemský ESTEC, Evropské centrum vesmírného výzkumu, kde mají jedinečnou příležitost setkat se s odborníky na vesmírnou tématiku a na vlastní oči uvidí jeho vybavení.

Další centrum, které mladí vědci navštíví, je ESOC v Německu, tedy Evropské středisko kosmických operací. Právě z něj se řídí kosmické lety Evropské kosmické agentury. Na závěr cesty je pro finalisty Expedice Mars připraveno přijetí v Evropském parlamentu v Bruselu.

sf2016-04
Semifinále Expedice Mars 2016

Po několika dnech cestování se pak celá skupina přemístí do liberecké iQLandie, kde během první noci proběhne kratší simulace letu na Mars. Všech deset dětí si při ní projde náročnou zkouškou, neboť vesmír je zrádný a na skutečnou misi se dostanou jen ti nejlepší.

Tři dny strávené v iQLandii budou naplněné i dalšími činnostmi jako je stavba raket, přednášky, science show, workshopy a mnoho dalších. Při všech aktivitách bude desetičlenná posádka pod drobnohledem organizátorů Expedice Mars, kteří budou sledovat veškeré jejich vlastnosti a nálady v průběhu finále.

sf2016-01
Semifinále Expedice Mars 2016

Poslední den pak bude rozhodnuto o složení konečných posádek. Všech deset dětí již dokázalo, že mají na to, dostat se až do finále, ale pouze pět z nich si začátkem příštího roku vyzkouší psychicky i fyzicky náročnou několikadenní simulaci letu na Mars. Druhá pětice bude vesmírnou misi zajišťovat z pozemního řídícího střediska.

 

matousovaTereza Matoušová
velitelka dokumentaristů Expedice Mars